CF14JT300K
Mfr.Part #
CF14JT300K
Description
RES 300K OHM 5% 1/4W AXIAL
Diameter :
2.3mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Working Voltage :
350V
Tolerance :
±5%
Packing Method :
TR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Max Power Dissipation :
250mW
FIXED RESISTOR
Military Standard :
Not
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.091Diax0.236L 2.30mmx6.00mm
Resistance :
300kOhm
Published :
Temperature Coefficient :
0/ -850ppm/°C
Datasheets
CF14JT300K
Stackpole Electronics, Inc. CF14JT300K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 300kOhm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,