CF14JA1R00
Mfr.Part #
CF14JA1R00
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Description
RES 1 OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Power Rating :
250mW
Working Voltage :
350V
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±5%
Resistance :
1Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Max Power Dissipation :
250mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mount :
Axial, Through Hole
HTS Code :
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Axial
Factory Lead Time :
20 Weeks
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Size / Dimension :
0.091Diax0.236L 2.30mmx6.00mm
Published :
Diameter :
2.3mm
Construction :
Tubular
Packing Method :
Ammo Pack
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Datasheets
CF14JA1R00
Stackpole Electronics, Inc. CF14JA1R00
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1Ohm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,