C276CC25160AA0J
Mfr.Part #
C276CC25160AA0J
Description
CAP FILM 16UF 5% 470VAC RADIAL
Stock
121
In Stock :
121
Series :
C276
Factory Lead Time :
26 Weeks
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Motor Run; Motor Start
Height Seated (Max) :
2.972 75.50mm
Capacitance :
16μF
Number of Terminations :
2
Published :
2002
Termination :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Voltage - Rated AC :
470V
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Datasheets
C276CC25160AA0J
KEMET C276CC25160AA0J
C276 16μF Film Capacitor ±5% Radial, Can Quick Connect - 0.250 (6.3mm) 470V-AC Polypropylene (PP)
C276CC25160AA0J Overview
There is 0.394 10.00mm lead spacing on this electrical device.-25°C~85°C is the maximum temperature at which the device can operate.