C276CAA5100AV0J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C276CAA5100AV0J
Manufacturer
KEMET
Description
CAP FILM 10UF 5% 470VAC RADIAL
Stock
200
In Stock :
200
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Voltage - Rated AC :
470V
Height Seated (Max) :
2.244 57.00mm
Published :
2015
Applications :
Motor Run; Motor Start
Capacitance :
10μF
Mount :
Chassis Mount
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Series :
C276
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±5%
Packaging :
Bulk
Termination :
Wire Leads
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Datasheets
C276CAA5100AV0J
KEMET C276CAA5100AV0J
C276 Radial Can Film Capacitor 1.378Dia 35.00mm ±5% 10muF 470V