C276CA35350AA0J
Mfr.Part #
C276CA35350AA0J
Description
CAP FILM 35UF 5% 470VAC RADIAL
Stock
248
In Stock :
248
Termination :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Capacitance :
35μF
Series :
C276
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
94.5mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage :
470V
Lead Length :
6.3mm
Published :
2015
Datasheets
C276CA35350AA0J
Introducing Film Capacitors KEMET C276CA35350AA0J from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Chassis Mount, Operating Temperature:-25°C~85°C, Package / Case:Radial, Can, Voltage:470V, C276CA35350AA0J pinout, C276CA35350AA0J datasheet PDF, C276CA35350AA0J amp .Beyond Film Capacitors KEMET C276CA35350AA0J ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.