C276CC25140AA0J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C276CC25140AA0J
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 14UF 5% 470VAC RADIAL
Stock
328
In Stock :
328
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated AC :
470V
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Applications :
Motor Run; Motor Start
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Pbfree Code :
yes
Termination :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
2.972 75.50mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Published :
2015
Factory Lead Time :
16 Weeks
Capacitance :
14μF
Operating Temperature :
-25°C~85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
C276
Dielectric :
PP
Tolerance :
±5%