BU4909G-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BU4909G-TR
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 5SSOP
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Supervisors
ECCN Code :
EAR99
Adjustable Threshold :
No
Max Power Dissipation :
540mW
Pbfree Code :
yes
Watchdog Timer :
No
Terminal Position :
Dual
Accuracy :
1 %
Reset :
Active High/Active Low
Max Supply Voltage :
7V
Lead Free :
Lead Free
Min Supply Voltage :
900mV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
Gull wing
Published :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Mount :
Surface Mount
Length :
2.9mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Reset Threshold Voltage :
909mV
Max Supply Current :
880nA
Number of Terminations :
5
Number of Channels :
1
Pin Count :
5
Threshold Voltage :
+0.9V
Number of Pins :
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Voltage :
2.4V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Reset Threshold Voltage :
891mV
Voltage - Threshold :
0.9V