BU4909F-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BU4909F-TR
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
SC-82
Datasheet
Download
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 4SOP
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Supervisors
Adjustable Threshold :
No
Max Supply Voltage :
7V
Threshold Voltage :
+0.9V
Max Reset Threshold Voltage :
909mV
Number of Voltages Monitored :
1
Voltage - Threshold :
0.9V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Supplies :
2.5/5V
Pin Count :
4
Watchdog Timer :
No
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Output :
Push-Pull, Totem Pole
Overvoltage Threshold :
909mV
Reset :
Active High/Active Low
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
2mm
Quiescent Current :
300nA
Terminal Position :
Dual
Number of Functions :
1
Mount :
Surface Mount
Type :
Simple Reset/Power-On Reset
Factory Lead Time :
7 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Voltage :
2.4V
Number of Pins :
4
Terminal Form :
Gull wing
Min Supply Voltage :
700mV
Base Part Number :
BU4909
Number of Channels :
Published :
Accuracy :
1 %
Min Reset Threshold Voltage :
891mV
Package / Case :
SC-82
Operating Supply Current :
550nA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
Max Supply Current :
880nA
Undervoltage Threshold :
891mV
Max Power Dissipation :
400mW
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA