BFCN-3115+
Mfr.Part #
BFCN-3115+
Manufacturer
Mini-Circuits
Package / Case
FV1206
Description
LTCC BAND PASS FILTER, 2720 - 35
Manufacturer :
Mini-Circuits
Product Category :
Ceramic Filters
Insertion Loss (Max) :
3 dB
Type :
LTCC
Termination Style :
SMD/SMT
Brand :
ECCN Code :
EAR99
Series :
BFCN
Mounting :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Frequency Range :
2720 MHz to 3570 MHz
VSWR :
3
Filter Type :
CERAMIC BPF
Center or Cutoff Frequency (fo/fc) :
3115MHz
Operating Temperature (Max) :
100°C
Subcategory :
Filters
Physical Dimension :
L3.2XB1.6XH0.94 (mm)/L0.126XB0.063XH0.037 (inch)
Input/Output Impedance :
50Ohm
Frequency :
3115 MHz
Bandwidth :
850 MHz
Width :
1.6mm
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Length :
3.2mm
Height :
0.94mm
RoHS :
Details
Package / Case :
FV1206
RoHS Status :
RoHS Compliant
Average Input Power :
1.5W
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
MouseReel
Impedance :
50 Ohms
Product Type :
Signal Conditioning
Insertion Loss :
1.7 dB
Product Category :
Signal Conditioning
Product :
Band Pass Filters
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Datasheets
BFCN-3115+
Introducing Ceramic Filters Mini-Circuits BFCN-3115+ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:LTCC, Bandwidth:850 MHz, Package / Case:FV1206, Mounting Type:Surface Mount, BFCN-3115+ pinout, BFCN-3115+ datasheet PDF, BFCN-3115+ amp .Beyond Ceramic Filters Mini-Circuits BFCN-3115+ ,we also offer LFCV-45+, BFCG-162W+, LFCG-1000+, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.