BAP50-04215
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BAP50-04215
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
PIN DIODE 50V
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Specialized ICs
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Current - Max :
50mA
Capacitance @ Vr, F :
0.5pF @ 5V 1MHz
Pin Count :
3
Number of Elements :
2
Base Part Number :
BAP50-04
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Diode Forward Resistance-Max :
5Ohm
Number of Terminations :
3
Terminal Position :
Dual
Configuration :
SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Voltage - Peak Reverse (Max) :
50V
Resistance @ If, F :
5Ohm @ 10mA 100MHz
Diode Res Test Frequency :
100MHz
Factory Lead Time :
8 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Diode Capacitance-Nom :
0.45pF
Diode Capacitance-Max :
0.6pF
Terminal Form :
Gull wing
Power Dissipation-Max :
250mW
Minority Carrier Lifetime-Nom :
1.05 µs
Diode Res Test Current :
0.5mA
Qualification Status :
Not Qualified
HTS Code :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Diode Type :
PIN - 1 Pair Series Connection
Diode Element Material :
SILICON
Breakdown Voltage-Min :
50V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ