B78108S1122K000
Mfr.Part #
B78108S1122K000
Description
FIXED IND 1.2UH 1.15A 180MOHM TH
Fixed Inductors
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Construction :
Flame Retardant
DC Resistance (DCR) - Parallel :
180mOhm
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Lead Length :
25mm
Special Feature :
Q MEASURED AT 7.96 MHZ
Pbfree Code :
yes
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Shielding :
No
Packing Method :
TR
Military Standard :
Not
Number of Functions :
1
Resistance :
180mOhm
Inductance Tolerance :
10%
Terminal Shape :
Wire
Material - Core :
Ferrite
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Lead/Base Style :
Axial
Contact Plating :
Tin
Test Frequency :
1MHz
Number of Terminations :
2
Series :
B78108S
Packaging :
Tape and Reel
HTS Code :
Inductance-Nom (L) :
1.2 µH
Tolerance :
10%
Length :
11.5mm
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
1.15A
Inductance :
1.2 µH
Operating Temperature (Max) :
125°C
Frequency - Self Resonant :
185MHz
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Diameter :
4mm
Surface Mount :
No
Quality Factor-Min (at L-nom) :
55
DC Current :
1.15A
Datasheets
B78108S1122K000
EPCOS (TDK) B78108S1122K000
B78108S1122K000 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from EPCOS stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD