B72207S0461K151
Mfr.Part #
B72207S0461K151
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Disc 7mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 750V 1.2KA DISC 7MM
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Varistor Voltage (Min) :
675V
Current - Surge :
1.2kA
Maximum AC Volts :
460V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Circuits :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Disc 7mm
Maximum DC Volts :
615V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Series :
Standard
Energy :
36J
Varistor Voltage (Typ) :
750V
Varistor Voltage (Max) :
825V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance @ Frequency :
70pF @ 1kHz
Datasheets
B72207S0461K151
Introducing EPCOS (TDK) B72207S0461K151 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:Disc 7mm, B72207S0461K151 pinout, B72207S0461K151 datasheet PDF, B72207S0461K151 amp .Beyond EPCOS (TDK) B72207S0461K151 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.