B72205S0140K101
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B72205S0140K101
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Description
VARISTOR 22V 100A DISC 5MM
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Diameter :
5mm
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
VARISTOR
Thickness :
3.4mm
Capacitance :
1.45nF
Min Operating Temperature :
-40°C
Varistor Voltage :
22V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Rated Power Dissipation (P) :
0.01W
Additional Feature :
FLAME PROOF
Max Surge Current :
100A
Clamping Current :
1A
Tolerance :
10%
JESD-609 Code :
e3
Lead Length :
30mm
Contact Plating :
Tin
Packing Method :
Bulk
Voltage - Clamping :
43V
Max Voltage Rating (DC) :
18V
Terminal Shape :
Wire
Voltage Tolerance :
10%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated AC :
14V
Max Operating Temperature :
85°C
Mount :
Radial, Through Hole
Energy :
400 mJ
Pbfree Code :
yes
Depth :
3.4mm
Length :
8.5mm
Voltage - Rated DC :
18V
Lead Pitch :
5mm
REACH SVHC :
No SVHC
Max Voltage Rating (AC) :
14V
Lead/Base Style :
Radial
Current Rating :
1A