B72205S0301K111
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B72205S0301K111
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Disc 5mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 470V 400A DISC 5MM
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Maximum AC Volts :
300V
Mounting Type :
Through Hole
Series :
Standard
Varistor Voltage (Max) :
517V
Terminal Shape :
Wire
Current - Surge :
400A
HTS Code :
Packing Method :
TR
Number of Circuits :
1
Varistor Voltage (Typ) :
470V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
VARISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Placement :
Radial
Reach Compliance Code :
Unknown
Surface Mount :
No
Factory Lead Time :
15 Weeks
Varistor Voltage (Min) :
423V
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Disc 5mm
Published :
Energy :
9.6J
Capacitance @ Frequency :
55pF @ 1kHz
Maximum DC Volts :
385V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
B72205S0301K111
Introducing EPCOS (TDK) B72205S0301K111 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~105°C TA, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, Package / Case:Disc 5mm, B72205S0301K111 pinout, B72205S0301K111 datasheet PDF, B72205S0301K111 amp .Beyond EPCOS (TDK) B72205S0301K111 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.