B43866A4335M
Mfr.Part #
B43866A4335M
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 350V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height - Seated (Max) :
0.866 (22.00mm)
Surface Mount Land Size :
Ripple Current :
90mA
Height Seated (Max) :
21.9964mm
Diameter :
10mm
Tan Delta :
0.25
Number of Terminations :
2
Series :
B43866
Tolerance :
20%
Min Operating Temperature :
-25°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
125.6Ohm
Reference Standard :
IEC60384-4
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
350V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
ECCN Code :
EAR99
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Pbfree Code :
yes
Leakage Current :
0.048mA
Lead Spacing :
0.197 (5.00mm)
Mount :
Through Hole
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Height :
20mm
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current @ High Frequency :
90mA @ 100kHz
Lead Pitch :
5.0038mm
Ratings :
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial
Life (Hours) :
2000 hours
Polarity :
Polar
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.394 Dia (10.00mm)
Max Operating Temperature :
125°C
Packing Method :
Ammo Pack
Operating Temperature :
-25°C ~ 125°C
Capacitance :
3.3μF
Polarization :
Polar
Datasheets
B43866A4335M
B43866 3.3μF Capacitor 20% Bulk Through Hole 90mA 0.394 Dia (10.00mm) -25°C ~ 125°C Polar 5.0038mm Radial