B43821A1105M8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43821A1105M8
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1UF 20% 160V RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mount :
Through Hole
Capacitance :
1μF
Height :
11mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-40°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
186Ohm
Lead Pitch :
5.0038mm
Package / Case :
Radial
Tolerance :
20%
Ripple Current :
22mA
Radiation Hardening :
No
Diameter :
6.3mm
Voltage - Rated :
160V
Max Operating Temperature :
85°C
Polarity :
Polar
Termination :
Height Seated (Max) :
11.9888mm
Life (Hours) :
3000 hours
Datasheets
B43821A1105M8
EPCOS (TDK) B43821A1105M8
1μF Capacitor 20% 22mA 5.0038mm Radial