B43540E2128M82
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43540E2128M82
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Factory Lead Time :
14 Weeks
Height Seated (Max) :
2.252 57.20mm
Impedance :
70mOhm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
B43540
Voltage - Rated :
250V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
30mm
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Polarization :
Polar
Termination :
Snap in
Ripple Current :
4.58A
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Mount :
Through Hole
Capacitance :
1200μF
Life (Hours) :
10000 hours
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
60mOhm @ 100Hz
Height :
55mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current @ Low Frequency :
4.58A @ 100Hz
Datasheets
B43540E2128M82
EPCOS (TDK) B43540E2128M82
B43540 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.58A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead