B43540B2128M7
Mfr.Part #
B43540B2128M7
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP
Impedance :
100MOhm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Height :
35mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Ripple Current :
4.05A
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
4.05A @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
200V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
1200μF
Lead Pitch :
10.0076mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
75mOhm @ 100Hz
Datasheets
B43540B2128M7
EPCOS (TDK) B43540B2128M7
B43540 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.05A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In