B43540A9107M007
Mfr.Part #
B43540A9107M007
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP
Bulk
Dissipation Factor :
0.15 %
Contact Plating :
Tin
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Min Operating Temperature :
-40°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
730mOhm
Ripple Current :
1.04A
Lead Diameter :
800 µm
Voltage - Rated DC :
400V
Number of Pins :
2
Package / Case :
Aluminum
Mount :
Through Hole
Polarity :
POLARIZED
Diameter :
25mm
Capacitance :
100μF
Test Frequency :
100Hz
Tolerance :
20%
Max Operating Temperature :
85°C
Lead Pitch :
10mm
Length :
25mm
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Datasheets
B43540A9107M007
EPCOS (TDK) B43540A9107M007
100μF Capacitor 20% Bulk 1.04A 10mm Aluminum