B41505A9338M000
Mfr.Part #
B41505A9338M000
Package / Case
100
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 100V SNAP
Max Operating Temperature :
105°C
Ripple Current :
3A
Lead Pitch :
10mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Min Operating Temperature :
-40°C
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Additional Feature :
STANDARD: IEC60384-4
Voltage - Rated DC :
100V
Package / Case :
100
Number of Terminations :
2
Diameter :
35mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
38mOhm
Height :
50mm
Length :
50mm
Polarity :
POLARIZED
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Life (Hours) :
5000 hours
Pbfree Code :
yes
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Bulk
Lead Diameter :
800 µm
REACH SVHC :
No SVHC
Dissipation Factor :
0.06 %
Mount :
Through Hole
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Number of Pins :
2
Tolerance :
20%
Termination :
Snap in
Capacitance :
3.3mF
Test Frequency :
100Hz
Datasheets
B41505A9338M000
EPCOS (TDK) B41505A9338M000
3.3mF Capacitor 20% Bulk 3A 10mm 100