B41505A7159M000
Mfr.Part #
B41505A7159M000
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP
Diameter :
35mm
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Aluminum
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Tolerance :
20%
Number of Pins :
2
Test Frequency :
100Hz
Snap in
Dissipation Factor :
0.1 %
Polarity :
POLARIZED
Contact Plating :
Tin
ESR (Equivalent Series Resistance) :
19mOhm
Lead Pitch :
10mm
ECCN Code :
EAR99
Tan Delta :
0.1
JESD-609 Code :
e3
Lead Diameter :
800 µm
Voltage - Rated DC :
35V
Length :
40mm
Min Operating Temperature :
-40°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Additional Feature :
STANDARD: IEC60384-4
Number of Terminations :
2
Capacitance :
15mF
Ripple Current :
3.8A
Max Operating Temperature :
105°C
Datasheets
B41505A7159M000
EPCOS (TDK) B41505A7159M000
15mF Capacitor 20% Bulk 3.8A 10mm Aluminum