B41022A8105M
Mfr.Part #
B41022A8105M
Description
CAP ALUM 1UF 20% 63V RADIAL
Capacitance :
1μF
Diameter :
4mm
Max Operating Temperature :
105°C
Length :
7mm
Polarity :
Polar
Ripple Current :
11mA
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
8.001mm
Height :
7mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
1.5mm
Tan Delta :
0.08
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mount :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Lead Diameter :
450 µm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
63V
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
20%
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Datasheets
B41022A8105M
1μF Capacitor 20% Bulk 11mA 1.5mm Radial