B37872K2103K070
Mfr.Part #
B37872K2103K070
Description
CAP CER 10000PF 200V X7R 1206
Ceramic
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
Capacitance :
10nF
Thickness :
787.4μm
Series :
B37872(200V)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
X7R
Tolerance :
10%
Voltage - Rated DC :
200V
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
1.6002mm
Height :
0.8mm
Length :
3.2004mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 13 INCH
Datasheets
B37872K2103K070
EPCOS (TDK) B37872K2103K070
B37872(200V) 10nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 1206
B37872K2103K070 Overview
Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals 15% ppm/°C indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 200V allows it to function.
B37872K2103K070 Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V