B37871K1102J070
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B37871K1102J070
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Description
CAP CER 1000PF 100V NP0 1206
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Ceramic Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Nickel
RoHS Status :
RoHS Compliant
Width :
1.6002mm
Multilayer :
yes
Height :
1.3mm
Length :
3.2004mm
HTS Code :
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
1nF
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 13 INCH
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
100V
Thickness :
889μm
Datasheets
B37871K1102J070
EPCOS (TDK) B37871K1102J070
1nF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1206
B37871K1102J070 Overview
Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 100V can be used for operation.
B37871K1102J070 Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V