AVRM2012C720KT201M
Mfr.Part #
AVRM2012C720KT201M
Description
AUTO. GRADE,MLV,200PF,53VDC,0805
Product Category :
HTS :
Subcategory :
Varistors
Varistor Voltage :
72 V
Clamping Voltage (V) :
142
Termination Style :
SMD/SMT
Length Tolerance (mm) :
±0.2
Product Height (mm) :
0.7
Length :
2 mm
Series :
AVR
Height Tolerance (mm) :
±0.2
Capacitance :
200 pF
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Capacitance Value :
200pF
Depth Tolerance (mm) :
Maximum Operating Temperature (°C) :
150
ECCN (US) :
EAR99
Clamping Current (A) :
5
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Brand :
TDK
Diameter :
Surge Energy Rating :
300 mJ
Size Code :
RoHS :
Details
Type :
Automotive Varistor
Tolerance Voltage :
10%
Mounting Style :
PCB Mount
Maximum DC Voltage Rating (V) :
53
RoHS Status :
RoHS Compliant
Qualification :
AEC-Q200
Tolerance :
10 %
Packaging :
Tape and Reel
Maximum Surge Current (A) :
100
Peak Surge Current :
100 A
Width :
1.25 mm
Product Length (mm) :
2
Mounting :
Surface Mount
Product Weight (g) :
Varistor Voltage (V) :
72
TDK
Product :
MLV
Product Depth (mm) :
1.25
Energy (J) :
0.3
Product Category :
Varistors
Height :
1 mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Clamping Voltage :
142 V