AVRM0603C6R8NT331N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AVRM0603C6R8NT331N
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 6.8V 16A 0201
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Max Voltage Rating (DC) :
3.5V
Max Surge Current :
16A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Varistor Voltage (Min) :
4.76V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Varistor Voltage (Max) :
8.84V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
ECCN Code :
EAR99
Energy :
0.02J
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
AVR
Varistor Voltage :
6.8V
Maximum DC Volts :
3.5V
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Resistor Type :
VARISTOR
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Case Code (Imperial) :
HTS Code :
Number of Circuits :
1
Case Code (Metric) :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Capacitance @ Frequency :
330pF @ 1kHz