AVRM0603C080MT101N
Mfr.Part #
AVRM0603C080MT101N
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
VARISTOR 8V 4A 0201
Product Category :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Maximum DC Volts :
5.5V
Varistor Voltage :
8V
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Max Voltage Rating (DC) :
5.5V
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Capacitance @ Frequency :
100pF @ 1kHz
Varistor Voltage (Min) :
6.4V
HTS Code :
Series :
AVR
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistor Type :
VARISTOR
Case Code (Metric) :
Energy :
0.01J
Max Surge Current :
4A
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Number of Circuits :
1
Factory Lead Time :
10 Weeks
Varistor Voltage (Max) :
9.6V