AVRM2012C560KT251M
Mfr.Part #
AVRM2012C560KT251M
Description
AUTO. GRADE,MLV,250PF,40VDC,0805
Product Category :
Mounting :
Surface Mount
Diameter :
ECCN (US) :
EAR99
Lead Style :
Not Required
Packaging :
Tape and Reel
Height Tolerance (mm) :
±0.2
Product Depth (mm) :
1.25
Peak Surge Current :
150 A
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Maximum DC Voltage Rating (V) :
40
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Lead Spacing :
Not Required(mm)
Qualification :
AEC-Q200
Capacitance :
250 pF
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Clamping Current (A) :
5
Energy (J) :
0.3
Mounting Style :
PCB Mount
RoHS :
Details
Type :
Automotive Varistor
Size Code :
Clamping Current :
5(A)
Height :
1 mm
Surge Energy Rating :
300 mJ
Product Weight (g) :
HTS :
Varistor Voltage (V) :
56
Maximum Operating Temperature (°C) :
150
Length :
2 mm
Tolerance Voltage :
10%
Series :
AVR
Surge Current (Max) :
150(A)
Width :
1.25 mm
Operating Temp Range :
-55C to 150C
Maximum Surge Current (A) :
150
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Depth Tolerance (mm) :
±0.2
Clamping Voltage :
113 V
Varistor Voltage :
56V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Capacitance Value :
250pF
Subcategory :
Varistors
Voltage Tolerance :
10%(%)
RoHS Status :
RoHS Compliant
TDK
Product Category :
Varistors
DC Voltage Rating (Max) :
40V
Product Length (mm) :
2
Product Height (mm) :
0.7
Tolerance :
10 %