APT9F100S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
APT9F100S
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 1000V 9A D3PAK
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Transistor Application :
SWITCHING
Published :
Pin Count :
3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
9A Tc
Avalanche Energy Rating (Eas) :
574 mJ
Qualification Status :
Not Qualified
Series :
POWER MOS 8™
FET Type :
N-Channel
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
Single
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tube
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2606pF @ 25V
Vgs (Max) :
±30V
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Drain to Source Voltage (Vdss) :
1000V
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Additional Feature :
AVALANCHE RATED, HIGH RELIABILITY
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 1mA
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Terminal Finish :
PURE MATTE TIN
Power Dissipation-Max :
337W Tc
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Elements :
1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
80nC @ 10V
Package / Case :
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
37A
Continuous Drain Current (ID) :
9A
Number of Terminations :
2
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
1.6 Ω @ 5A, 10V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Terminal Form :
Gull wing
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Transistor Element Material :
SILICON
Case Connection :
DRAIN
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
9A
Datasheets
APT9F100S
Microsemi APT9F100S
N-Channel Tube 1.6 Ω @ 5A, 10V ±30V 2606pF @ 25V 80nC @ 10V 1000V TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
APT9F100S Overview
There is an avalanche breakdown in which energy is applied to the MOSFET to cause it to break down, and this energy is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 574 mJ.Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 2606pF @ 25V maximal input capacitance.Devices can conduct a maximum continuous current of 3 amps in the drain area, so the continuous drain current (ID) for this device is 9A amps.A device can conduct a maximum continuous current of [9A] according to its drain current.As far as peak drain current is concerned, its maximum pulsed current is 37A.Generally, the gate-source voltage (VGS) of a FET transistor is the voltage across its gate-source terminal, which is 30V.To operate this transistor, you will need a 1000V drain to source voltage (Vdss).A device like this reduces its overall power consumption when it uses drive voltage (10V).
APT9F100S Features
the avalanche energy rating (Eas) is 574 mJ
a continuous drain current (ID) of 9A
based on its rated peak drain current 37A.
a 1000V drain to source voltage (Vdss)