APT8014JLL
Mfr.Part #
APT8014JLL
Description
MOSFET N-CH 800V 42A ISOTOP
Factory Lead Time :
6 Weeks
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
7238pF @ 25V
Turn On Delay Time :
20 ns
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Turn-Off Delay Time :
69 ns
Mounting Type :
Chassis Mount
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
285nC @ 10V
Rise Time :
19ns
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Continuous Drain Current (ID) :
42A
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
42A Tc
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
140m Ω @ 21A, 10V
Voltage - Rated DC :
800V
Current Rating :
42A
Vgs (Max) :
±30V
Published :
Fall Time (Typ) :
15 ns
JESD-609 Code :
e1
Series :
POWER MOS 7®
Tube
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Avalanche Energy Rating (Eas) :
3200 mJ
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 5mA
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Power Dissipation-Max :
595W Tc
Datasheets
APT8014JLL
Microchip Technology APT8014JLL
N-Channel Tube 140m Ω @ 21A, 10V ±30V 7238pF @ 25V 285nC @ 10V SOT-227-4, miniBLOC
APT8014JLL Overview
There is a phenomenon known as "avalanche break down", where avalanche energy is applied to the MOSFET and avalanche energy rating (Eas) is 3200 mJ.Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 7238pF @ 25V.This device has a continuous drain current (ID) of [42A], which is its maximum continuous current.The turn-off delay time of a device is the time it takes to charge its input capacitance before drain current can flow. The turn-off delay time of a device is 69 ns.During turn-on, the input capacitance of the device is charged before drain current conduction starts, so its delay time is 20 ns.Gate-source voltage, or VGS, is the voltage across a FET transistor's gate-source terminal, and can be 30V volts.Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (10V).
APT8014JLL Features
the avalanche energy rating (Eas) is 3200 mJ
a continuous drain current (ID) of 42A