APSF160ELL271MH08S
Mfr.Part #
APSF160ELL271MH08S
Description
CAP ALUM POLY 270UF 20% 16V T/H
Lead Pitch :
3.5mm
Published :
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
270μF
Dissipation Factor :
0.1 %
Voltage - Rated DC :
16V
16 Weeks
Lead Diameter :
600 µm
Ripple Current :
5A
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
5000 hours
Radiation Hardening :
No
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10MOhm
Ripple Current @ High Frequency :
5A @ 100kHz
United Chemi-Con APSF160ELL271MH08S
270μF ±20% Radial, Can 0.315 8.00mm Bulk 10mOhm NPCAP™-PSF Through Hole Polymer General Purpose