APSF160EC3101MF05S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
APSF160EC3101MF05S
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 16V T/H
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
2.49A @ 100kHz
Polarity :
Polar
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
24mOhm
Termination :
Radial
Ripple Current :
2.49A
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
16V
Type :
Polymer
Series :
NPCAP™-PSF
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 105°C
Life (Hours) :
20000 hours
Dissipation Factor :
0.1 %
Packaging :
Bulk
Capacitance :
100μF
Lead Pitch :
2.4892mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Radial, Can
Published :
United Chemi-Con APSF160EC3101MF05S
100μF ±20% Radial, Can 0.236 6.00mm Bulk 24mOhm NPCAP™-PSF Through Hole Polymer General Purpose