APSA6R3ELL331MFA5G
Mfr.Part #
APSA6R3ELL331MFA5G
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 6.3V T/H
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
28mOhm
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Mount :
Through Hole
Type :
Polymer
Series :
NPCAP™-PSA
Ripple Current :
3.19A
Capacitance :
330µF
Voltage - Rated DC :
6.3V
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Dissipation Factor :
0.12 %
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Pitch :
2.5mm
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Package / Case :
Radial, Can
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
105°C
Termination :
Radial
Factory Lead Time :
16 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ High Frequency :
3.16A @ 100kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
10.5mm
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Voltage - Rated :
6.3V
Lead Free :
Lead Free
Life (Hours) :
2000 hours
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
United Chemi-Con APSA6R3ELL331MFA5G
330μF ±20% Radial, Can 0.413 10.50mm Bulk 28mOhm NPCAP™-PSA Through Hole Polymer General Purpose