APSA2R5ELL102MJB5S
Mfr.Part #
APSA2R5ELL102MJB5S
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM POLY 1000UF 2.5V T/H
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ High Frequency :
5.86A @ 100kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Type :
Polymer
Dissipation Factor :
0.08 %
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Life (Hours) :
2000 hours
Diameter :
10mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Voltage - Rated DC :
2.5V
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
Package / Case :
Radial, Can
Capacitance :
1000µF
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height :
11.5mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6mOhm
Termination :
Radial
Series :
NPCAP™-PSA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
5mm
Ripple Current :
5.86A
Lead Free :
Lead Free
Applications :
GENERAL PURPOSE
United Chemi-Con APSA2R5ELL102MJB5S
1000μF ±20% Radial, Can 0.453 11.50mm Bulk 6mOhm NPCAP™-PSA Through Hole Polymer General Purpose