AMA5UR1-050100Y
Mfr.Part #
AMA5UR1-050100Y
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 5W
Standard Number :
Region Utilized :
North America
Current - Output (Max) :
1A
Approval Agency :
CE
Size / Dimension :
2.52" L x 1.03" W x 2.40" H (64.0mm x 26.2mm x 61.0mm)
Series :
AMA5-Y
Weight :
0.088 lb (40.00 g)
Input Connector :
NEMA 1-15P
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
No Load Power Consumption :
100mW (Max)
Voltage - Output :
5V
Power (Watts) :
5 W
Input Type :
Fixed Blade
Base Product Number :
AMA5
Polarization :
Positive Center
Applications :
ITE (Commercial)
Efficiency :
Level VI
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Cord Length :
60.2" (1.50m)
Form :
Wall Mount (Class II)
Output Connector :
Barrel Plug, 1.35mm I.D. x 3.5mm O.D. x 9.5mm