AMA36DR3-120300Y
Mfr.Part #
AMA36DR3-120300Y
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 36W
Input Connector :
IEC 320-C8
Size / Dimension :
3.94" L x 1.97" W x 1.33" H (100.0mm x 50.0mm x 33.9mm)
Current - Output (Max) :
3A
Region Utilized :
International
Weight :
0.595 lb (270.00 g)
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Cord Length :
60.2" (1.50m)
Series :
AMA36D-Y
Voltage - Output :
12V
Form :
Desktop (Class II)
Output Connector :
Barrel Plug, 1.35mm I.D. x 3.8mm O.D. x 9.5mm
Input Type :
Cord (Sold Separately)
No Load Power Consumption :
75mW (Max)
Standard Number :
Power (Watts) :
36 W
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC