AMA36AK2-120300Y
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AMA36AK2-120300Y
Manufacturer
Aimtec
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 36W
Manufacturer :
Aimtec
Product Category :
Input Type :
Fixed Blade
Power (Watts) :
36 W
Product Status :
Active
Input Connector :
Efficiency :
Level VI
Cord Length :
60.2" (1.50m)
Size / Dimension :
Voltage - Output :
12V
Standard Number :
Base Product Number :
AMA36
Series :
AMA36-Y
Region Utilized :
Australia
Polarization :
Positive Center
Approval Agency :
CE, UL
Weight :
0.289 lb (131.00 g)
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Current - Output (Max) :
3A
Package :
Box
Output Connector :
Barrel Plug Locking, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
No Load Power Consumption :
75mW (Max)
Applications :
ITE (Commercial)
Form :
Wall Mount (Class II)
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC