AMA36DK2-120300Y
Mfr.Part #
AMA36DK2-120300Y
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 36W
Output Connector :
Barrel Plug Locking, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension :
3.94" L x 1.97" W x 1.33" H (100.0mm x 50.0mm x 33.9mm)
Current - Output (Max) :
3A
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Voltage - Output :
12V
Standard Number :
Weight :
0.595 lb (270.00 g)
Efficiency :
Level VI
Series :
AMA36D-Y
Power (Watts) :
36 W
Input Type :
Cord (Sold Separately)
Region Utilized :
International
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Cord Length :
60.2" (1.50m)
Input Connector :
IEC 320-C8
No Load Power Consumption :
75mW (Max)