ALC80E123DC040
Mfr.Part #
ALC80E123DC040
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 40V SNAP
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Voltage - Rated :
40V
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
8.65A @ 10kHz
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
47mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
6.74A @ 100Hz
Capacitance :
12000µF
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Impedance :
39mOhm
Datasheets
ALC80E123DC040
KEMET ALC80E123DC040
ALC80 12000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead