ALC80A102EB200
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALC80A102EB200
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
2.9A @ 100Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
5.39A @ 10kHz
Polarization :
Polar
Factory Lead Time :
32 Weeks
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
228mOhm @ 100Hz
Capacitance :
1000µF
Voltage - Rated :
200V
Impedance :
142mOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Series :
ALC80
Datasheets
ALC80A102EB200
KEMET ALC80A102EB200
ALC80 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.575Dia 40.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In