ALC80-48-1R7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALC80-48-1R7
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
Description
LED DRIVER CC AC/DC 6-48V 1.7A
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Product Category :
Lifecycle Status :
Obsolete (Last Updated: 2 months ago)
Width :
43.18mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Series :
ALC80 (80W)
Voltage - Output :
6V~48V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Approval Agency :
CE, CSA, EN, UL
Number of Outputs :
1
Mount :
Chassis Mount, Panel
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Type :
Constant Current
Max Output Current :
1.7A
Ratings :
IP66
Current - Output (Max) :
1.7A
Height :
34.544mm
Feature :
OCP, OVP, SCP
Weight :
1.1lbs 499g
Published :
REACH SVHC :
No SVHC
Termination Style :
Wire Leads
Current - Output 1 :
1.7A
Max Power Dissipation :
82W
Output Current :
1.7A
Min Operating Temperature :
-30°C
Operating Temperature :
-30°C~70°C
Topology :
AC DC Converter
Max Operating Temperature :
70°C
Size / Dimension :
9.49Lx1.70W x 1.36 H 241.0mmx43.0mmx34.5mm
Power (Watts) :
82W
Output Power :
81.6W
Max Output Power :
81.6W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
35.4mm
Efficiency :
87%
Nominal Output Voltage :
48V
Voltage - Isolation :
3kV
Voltage - Output 1 :
48V
Termination :
Wire Leads
Length :
216mm