ALC80D622CB040
Mfr.Part #
ALC80D622CB040
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 6200UF 20% 40V SNAP
Voltage - Rated :
40V
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ Low Frequency :
4.91A @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
81mOhm @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
7.22A @ 10kHz
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Impedance :
64mOhm
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
6200μF
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Datasheets
ALC80D622CB040
KEMET ALC80D622CB040
ALC80 6200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In