ALC80C241DC450
Mfr.Part #
ALC80C241DC450
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Description
CAP ALUM 240UF 20% 450V SNAP
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
541mOhm @ 100Hz
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Capacitance :
240μF
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated :
450V
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
5.09A @ 10kHz
Impedance :
311mOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.81A @ 100Hz
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Datasheets
ALC80C241DC450
KEMET ALC80C241DC450
ALC80 240μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead