ALC80A622CD063
Mfr.Part #
ALC80A622CD063
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 6200UF 20% 63V SNAP
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Voltage - Rated :
63V
Capacitance :
6200μF
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
5.67A @ 100Hz
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
8.72A @ 10kHz
Impedance :
42mOhm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
ESR (Equivalent Series Resistance) :
57mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Datasheets
ALC80A622CD063
KEMET ALC80A622CD063
ALC80 6200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In