ALC80A302DC100
Mfr.Part #
ALC80A302DC100
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 3000UF 20% 100V SNAP
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
3000μF
Voltage - Rated :
100V
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Impedance :
84mOhm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
102mOhm @ 100Hz
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
4.94A @ 100Hz
Ripple Current @ High Frequency :
6.65A @ 10kHz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Datasheets
ALC80A302DC100
KEMET ALC80A302DC100
ALC80 3000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In