ALC80A162BD100
Mfr.Part #
ALC80A162BD100
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 1600UF 20% 100V SNAP
Impedance :
151mOhm
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
3.16A @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency :
4.45A @ 10kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
184mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
6000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Capacitance :
1600μF
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Voltage - Rated :
100V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Datasheets
ALC80A162BD100
KEMET ALC80A162BD100
ALC80 1600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In