ALA8DA471DD400
Mfr.Part #
ALA8DA471DD400
Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Ripple Current @ Low Frequency :
3.06A @ 100Hz
Capacitance :
470µF
Impedance :
135.4mOhm
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
6.49A @ 10kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
327mOhm @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated :
400V
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Datasheets
ALA8DA471DD400
KEMET ALA8DA471DD400
ALA8D 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In