ALA8DA271CE500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALA8DA271CE500
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 270UF 20% 500V SNAP
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
4.48A @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
1.95A @ 100Hz
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
32 Weeks
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Applications :
Automotive
Voltage - Rated :
500V
Impedance :
247mOhm
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
270μF
Polarization :
Polar
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
763.6mOhm @ 100Hz
Series :
ALA8D
Datasheets
ALA8DA271CE500
KEMET ALA8DA271CE500
ALA8D 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In