ALA8DA301CD450
Mfr.Part #
ALA8DA301CD450
Description
CAP ALUM 300UF 20% 450V SNAP
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated :
450V
Ripple Current @ Low Frequency :
2.19A @ 100Hz
Capacitance :
300μF
Ripple Current @ High Frequency :
5.01A @ 10kHz
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
454mOhm @ 100Hz
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Impedance :
207.2mOhm
Datasheets
ALA8DA301CD450
KEMET ALA8DA301CD450
ALA8D 300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In