ALA8DA431CE400
Mfr.Part #
ALA8DA431CE400
Description
CAP ALUM 430UF 20% 400V SNAP
ESR (Equivalent Series Resistance) :
352.6mOhm @ 100Hz
Capacitance :
430μF
Impedance :
1.628Ohm
Voltage - Rated :
400V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
5.82A @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
2.84A @ 100Hz
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Datasheets
ALA8DA431CE400
KEMET ALA8DA431CE400
ALA8D 430μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In